Симптоми Инфлуенце, Ла Грипе, Грипа из 1890-1892 у поређењу са инфлуенцом из 2019
Доле испод у садржају на енглеском цревеном бојом назначени су симптоми из 2019 који се подударају са симптомима из 1890. Oпис (копија) оболења пренесен je из књиге Практични Приручник за Здравље која је штампана 1913, године у Лондону. Приликом недавног премештања библиотеке ова књига ми је запала за око, онако чисто из радозналости пошто је изгледала толико старо, чак толико да се сво мастило на корицама обрисало до те мере да сам једва испод електронског микроскопа успео да прочитам наслов. Имао сам и проблем да дознам како је она доспела у моју библиотеку. Но некако и тај је проблем превазиђен. Књугу је једна старица, лекар у пензији, која вероватно није више међу живима, поклонила својој омиљеној фармацеуткињи, пошто како је рекла њу је наследила од оца лекара, а њени наследници нису наставили стопама предака.
Симптоми многих оболења, кажем многих а не свих, се испољавају различито од индивидуе до индивидуе, зато, опис оболења тога времена састављен је према потпуним податцима о симптомима, прикупљеним од лекара који су лечили оболеле пацијенте, где је аутор имао увид на готово све испољене симптоме из двогодишњег периода који описује¹. Из тог разлога, неки симптоми описани у време најстареије забележене респираторне епидемијае изазване вирусем из породице корона, којем је оболењу, тада по први пут дато и научно име инфлуенза или грип, у историји медицине, нису обухваћени симптомима који су доступни јавности, у вези ове последње епидемије којој смо сведоци данас. Још један додатни разлог постоји за то. Нико још увек ову данашњу епидемију није описао научно и сажето за потребе даљих истраживачких подухвата, поступака лечења, и факултативног предавања.
У суштини као што се и да видети пацијенти који подлегну оболењу, имају озбиљне проблеме, то ми је више њих који су преболовали КОВИД посведочило, не само са респираторним системом, већ и са диаријом, неуралгијом а неки су добили последице смањења масног ткива на срцу, од чега знам за један случај да је се завршио смрћу. Неки су чак добили трајно оболење од епилепсије.
Све ово чега смо сведоци дана,с када је у питању такозвано КОВИД оболење, чак и утако штурим податцима се да видети да се симптоми ла грипе посударају са симптомима КОВИД-а. И што је најинтересантније како данас тако и онада из описа се види и то де је епидемиа почела у Кини а видимо да је и шпанаска грозница отуда дошла. Да ли је ово све случајност или је и заиста у питању исто оболење, а Кина нам је по свој прилици инкубатор епидемиолошких зараза од стране инфлуенца вируса.
Comments
Post a Comment