Фунгицидна Инфекција Стопала [Атлетска стопала (tinea pedis)]

 



Шта се може урадити?

Уназад, има скоро петнаест година, од некуда сам навукао био споменуто оболење.

Обратио сам се неколицини лекара, чак и једној дугогодишњој пријатељици и од свих добијао исти одговор. "Немам ништа да вам препоручим." Док је пријатељица правила још и шалу са мном. Не знам да ли се у последњих пет година, од када сам дигао руке од доктора нешто променило?

Пре једно шест месеци паде ми на памет да како сумпор диоксид SO2 у јачој концентрацији 350mg/L, a понекад је потребно и више чак и до 700mg/L може да прекине ферментацију коју изазива квасац,  да би тако и SO2 могао бити од помоћи за фунгицидну инфекцију.

Направио сам зато јачи раствор у води, 900mg/L. После два дана инфекција је нестала са коже али са ноктима је ишло много спорије. После пет или шест дана дошла је до изражаја алергијслка реакција, па сам третман обуставио. Инфекција се брзо повратила и на кожни део.

Отиснуо сам се даље у истраживања, и једно јутро, моја ми супруга, која је фармацеут даде идеју да се ова инфекција може потиснути са салицилном киселином.

Али тек тада је настао проблем у томе што је површина стопла прилично велика па је раствор у етанолу било компликовано наносити на такву подлогу.

Досетио сам се да покушам да направим крему од цинк оксида и уља од сунцокрета и да са њом помешам салицилну киселину, губећи чисо из вида да ће базна средина реаговати са киселином и уместо креме добио сам сапун.

Но био сам упоран. Није проблем измешати салицилну киселину са кермом од уља и воска, проблем је што је восак мојшчерајзер и уместо да се постигне ефекат потискивања инфекције постиже се сасвим супротно, плодана подлога за узгој микроба. Можда у постојећим условима још и боља подлоге него ли агар-агар.

Сетим се да када су нама деци, се јављале покотине на кожи на рукама у сезонама сетве рецимо, па је покојна нас мајка терала да руке мажемо овчијим лојем, и проблем нестане за 24 сата.

Ево рецепта који може да буде од помоћи.


1. Одредити количину лоја, највуише до пола килограма који треба претопити.
2. Пре топљења измешати 100ml квалитетног уљa од маслина, са једним исцеђеним лимуном, додати два ловорова листа и једну кашчицу ситно исецканог вријеска.
3. У погодну посуду ставити нетопљени лој па га прелити смесом из параграфа два.
4. Све заједно покрити и оставити да стоји четири сата како би се из лоја потиснуо непријатан мирис.
5. Извадити лој из смесе и истопити га, па оставити да се охлади и стврдене.
6. Ако знате да правите креме и масти и имате две шпатуле које користе фармацеути, прецизну вагу и наравно воштани папир онда одредите мању количину до 30gr итопљеног лоја, и у ту количину ставите највише 5% салицилне киселине [клинички је одобрено свега 3%, ја стављам 7% (проверите дали сте алергични на салицилате па се тако и понашајте)].
7. Ако пак немате услове да сами направите ову врсту креме онда платите пола сата посла једном фармацеуту или хемичару, дајте му припремљени лој и рецепт, па нека вам он или она, према рецепту направе ојтмент и запакују у одговарјућу посуд намењену за креме.
8. Мажите сву површину захваћену инфекцијом изутра и увекпосле мазања обујте чисте чарапе на ноге али не оне које су од акрилика већ памучне које се не припијају уз кожу.

Ова терапија ће показати резултате после два до три мазања. Инфекција са коже ће се повући после два или три дана. Нокти се неће опоравити брз, тек после можда два месеца непрекидног третмана.

Треба још нешто урадити што свакако може да убрза процес. Направити крему од цинк оксида са уљем од сунцокрета у пропорцији 30% ZnO:70% уље. Овом кремом мазати стопала пре спавања.

Напомена: Када се измешају лој и салицилна киселина добијени материјал ће постати вискозан и веома пријатан на додир. Креме неће бити имитација боје лоја, постаће онако више загасита. То вероватно из разлога неке реакције, између неке субстанце коју садржи лој и салицилне киселине. То немој да вас брине.

Можете покушати још нешто. Салицилна киселина је пронађена и издвојена из коре од врбе. Од туда име салицина.

Са млађег стабла или гране од врбе скиниоте кору. Исецкајте е у крупније делове па оставите да се осуши.

Суву кору иситните па је ставите у посуду са водом. 150gr коре на 5L воде. Ставите све на плотну и кувајте док не проври.

Оставите да се охлади и онда течност исцедите.

У тој течности држите ноге до пет минута свако јутро а увече их мажите кремом од цинк оксида.

Третман са цеђем од пепела.

Ако предходни третман не можете због алергије да примените онда можете да покушате и овај.

Направите пепео од било којих од следећих сорти дрвећа: Дуд, шљиве, трешњеили вишње. 

Пепео мора да буде чист готово да се бели. Ставите га у посуду са водом која је предходно проврела и није се потпуно охладила. Одредите количину воде по потреби и према њој пепео. 

Водите рачуна да не ставите малу количину али не смете да претерате. Цеђ садржи хидросилне растворе настале од метал оксида или пак хиддроксида које пепео садржи. То су јаке базе које могу да изазову пукотине коже и ране на телу. Концентрација се лако може проверити.

Пошто највероватније немате хидрометар за мерење концентрације шећера у течностима узмите једно јаје. Ставите га у воду у посуди. Ако јаје потоне до дна посуде концентрација је слаба па морате додавати пепела. Ако пак јаје плива на површини концентрација је јака па морате додавати воде. Ова вода пошто није прокувана мора да се или прокува, или мора бити дестилисана, или пак чиста изворска.  Концентрација је једино добра онда када јаје потоне до до његове сопствене половине. Јаје мора бити кокошије средње величине.      

 

Comments

Popular posts from this blog

Циљ је бор, литијум је обмана

Нацистичка Гестикулација Међу Србима